Program współpracy z NGO na 2022 rok
INFORMACJA
BURMISTRZA MIASTA NIESZAWA
z dnia 4 listopada 2021 r.
w sprawie rozpoczęcia procedury uchwalenia
ROCZNEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI DZIAŁAJĄCYMI W SFERZE DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO NA TERENIE GMINY MIEJSKIEJ NIESZAWA NA 2022 ROK
Na podstawie art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie informuję, że:
1.Z dniem 5.11.2020 r. rozpoczynają się konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.), zwanymi dalej: „organizacjami pozarządowymi” (NGO). 2.Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Miejskiej Nieszawa w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na terenie Gminy Miejskiej Nieszawa.- Projekt uchwały wraz z Rocznym programem współpracy z NGO na terenie Gminy Miejskiej Nieszawa na 2022 r. załączony został do niniejszej informacji - Załącznik nr 1.
- Konsultacje zakończą się 15.11.2021 r.
- Zgodnie z §7. Uchwały wymienionej w pkt.5 niniejszej informacji „Konsultacje zarządza Burmistrz w drodze Zarządzenia …” .
- Informacje o rozpoczęciu konsultacji wraz z materiałami dotyczącymi przedmiotu konsultacji podano do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Miasta, na stronie BIP i na tablicy ogłoszeń Urzędu.
Projekt z dnia 25 października 2021 r. Zatwierdzony przez ......................... |
Uchwała Nr .................... Rady Miejskiej Nieszawa
z dnia .................... 2021 r.
w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na terenie Gminy Miejskiej Nieszawa
Na podstawie art. 5a ust.1. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 ze zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.) Rada Miejska Nieszawa uchwala: ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI DZIAŁAJĄCYMI W SFERZE DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO NA TERENIE GMINY MIEJSKIEJ NIESZAWA NA 2022 ROK. Rozdział 1. Postanowienia ogólne- 1. 1. Ilekroć w niniejszym programie mowa jest o:
- 2. 1. Cele główne:
- Cele szczegółowe:
- 3. 1. Zasady współpracy:
- a) w myśl zasady pomocniczości przy suwerenności stron organy gminy uznają prawo zorganizowanych wspólnot obywateli do samodzielnego rozwiązania problemów i w takim zakresie współpracują z tymi organizacjami, a także wspierają ich działalność oraz umożliwiają realizację zadań publicznych na zasadach i w formie określonej w ustawie;
- b) zgodnie z zasadą partnerstwa organizacje uczestniczą w identyfikowaniu i definiowaniu problemów społecznych, wypracowaniu sposobów ich rozwiązywania oraz wykonywania zadań publicznych;
- c) kierując się zasadą efektywności organy gminy, przy zleceniu zdań publicznych organizacjom dokonują wyboru najefektywniejszego sposobu wykorzystania środków publicznych;
- d) mając na względzie zasadę jawności organy gminy udostępniają organizacjom informacje o zamiarach, celach i środkach przeznaczonych na realizację zadań publicznych, w których możliwa jest współpraca z tymi organizacjami oraz o kosztach realizacji zadań publicznych; szczególną formą jawności jest upublicznianie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej;
- e) kierując się natomiast zasadą uczciwej konkurencji organy samorządowe Gminy udzielają wszystkim podmiotom tych samych informacji odnośnie wykonywanych działań, a także stosują jednakowe kryteria wspierania wszystkich organizacji.
- Gmina może wraz z organizacjami wspólnie ubiegać się o finansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także z innych źródeł finansowania, jeżeli leży to w interesie wspólnoty samorządowej Gminy.
- 4. 1. Współpraca Gminy z podmiotami Programu współpracy dotyczy zadań o zasięgu lokalnym, w obszarze:
- Współpraca z organizacjami może być realizowana poprzez:
- Wsparcie finansowe nie będzie udzielane na:
- Wsparcie pozafinansowe:
- a) współorganizacja przedsięwzięć;
- b) wzajemnym informowaniu się o planowanych kierunkach działalności i realizowanych zadaniach (poprzez publikowanie ważnych informacji na stronie internetowej oraz w BIP, za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz telefonicznie);
- c) tworzeniu w miarę potrzeb przez organy Gminy wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji oraz z przedstawicieli właściwych organów Gminy;
- d) wspólnej działalności na rzecz podnoszenia jakości działań organizacji;
- e) pomocy merytorycznej dla realizowanych projektów;
- f) promocja działań sektora pozarządowego;
- g) współpraca w pozyskiwaniu środków z innych źródeł pozabudżetowych.
- Wsparcie finansowe:
- a) dotacji;
- b) zleceń realizacji zadań publicznych.
- 5. W 2022 roku Gmina Miejska Nieszawa priorytetowo będzie traktować zadania z zakresu:
- 6. Roczny Program współpracy z organizacjami na terenie gminy obejmuje okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
- 7. 1. Gmina każdego roku może zlecać realizację zadań publicznych organizacjom, których działalność statutowa jest zgodna z zakresem zlecanego zadania.
- Zlecenie realizacji zadań publicznych może odbywać się w dwóch formach:
- Wspieranie lub powierzanie zadań, o których mowa w ust. 2, odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, zgodnie z przepisami ustawy, z zastrzeżeniem pkt. 4.
- W razie wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej organ administracji publicznej, w celu zapobieżenia ich skutkom, może zlecać organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, na zasadach określonych w art. 11 a Ustawy.
- Konkursy ogłaszane będą na podstawie Zarządzenia Burmistrza Miasta Nieszawa.
- Konkursy dla organizacji ogłaszane będą zgodnie z terminem przewidzianym w przepisach Ustawy.
- Przeprowadzenie otwartych konkursów ofert odbywa się na zasadach określonych w art. 13- 15 Ustawy.
- Dwie lub więcej organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art.3 ust 3 Ustawy działające wspólnie mogą złożyć ofertę wspólną.
- Przedsięwzięcia, na które podmiot wnioskujący ma przyznaną dotację z innego źródła lub źródeł, a dofinansowanie z budżetu Gminy stanowi nieznaczne uzupełnienie środków niezbędnych do realizacji projektu, traktowane są priorytetowo.
- 8. 1. Każdorazowo w związku z ogłoszonym otwartym konkursem ofert na realizację zadań publicznych Burmistrz powołuje Komisję konkursową do ogłoszonego konkursu w celu opiniowania ofert złożonych przez organizacje.
- Przy opiniowaniu ofert uwzględnia się kryteria określone w ustawie i ogłoszeniu konkursowym.
- Każde posiedzenie Komisji konkursowej jest protokołowane, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów dotyczących ustaleń przez nich podjęte.
- Wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości kwoty przyznanej dotacji dokonuje Burmistrz.
- Uczestnictwo w pracach Komisji jest nieodpłatne.
- Członkowie Komisji konkursowej zobowiązują się do niepodejmowania współpracy finansowej z oferentem, który otrzymał dotację w wyniku rozstrzygnięcia danego konkursu. Zobowiązanie to jest ważne przez czas realizacji zadania publicznego.
- 9. 1. Realizacja Programu zostanie poddana ewaluacji podsumowującej, mającej na celu ocenę realizacji wykonania programu w zakresie:
- Dla zapewniana właściwej ewaluacji Programu przyjmuje się następujące wskaźniki monitoringu:
- 10. 1. Program współpracy opracowywany jest przez Gminę we współpracy organizacjami.
- Przebieg prac nad Programem współpracy odbywa się poprzez:
- 11. 1. Wysokość środków budżetowych na realizację zadań szczegółowo określa uchwała w sprawie przyjęcia budżetu Gminy na rok 2022 i wynosi 7 500,00 zł.
- Wzory dokumentów związanych ze zleceniem zadań publicznych do realizacji określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego i wzoru sprawozdania z tego zadania.
- 12. 1. Wykaz podmiotów, które otrzymały wsparcie finansowe lub pozafinansowe - wraz z wysokością przyznanej dotacji, jej celem oraz rozliczeniem- zostaje podany do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego, a także na tablicy ogłoszeń Urzędu.
- Z wybranymi podmiotami Burmistrz podpisuje umowy na realizację zadań publicznych.
- 13. 1. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Nieszawa.
- Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
uzasadnienie
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 ze zm.) nakłada na samorządy obowiązek uchwalania programów współpracy z organizacjami, realizującymi zadania w sferze pożytku publicznego. Celem ustawy było kompleksowe uregulowanie relacji pomiędzy samorządem a organizacjami, a w szczególności sfery udzielania dotacji podmiotom niepublicznym. Realizacja uchwały pozwoli poszerzyć zakres współpracy gminy z organizacjami oraz zwiększyć wkład organizacji w lepsze i pełniejsze zaspokojenie potrzeb mieszkańców Gminy Miejskiej Nieszawa. Program współpracy służy umocnieniu lokalnych działań, stwarza warunki dla powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnych; pozwala zwiększyć wpływ sektora obywatelskiego na kreowanie polityki społecznej w gminie. Uchwała czyni organizacje istotnym podmiotem życia społecznego w Mieście i rzeczywistym partnerem w rozwiązywaniu problemów społecznych. Zgodnie z art. 5 ust. 5 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w dniach od ………2021 r. do……………. 2021 r. przeprowadzone zostały konsultacje projektu - Rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na terenie Gminy Miejskiej Nieszawa na 2022 rok w celu poznania opinii i uwag organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 Ustawy. W trakcie konsultacji społecznych zgłoszono/nie zgłoszono uwag do projektu uchwały. Załącznik nr 2 - Formularz zgłoszeniowy stanowi załącznik do Uchwały Nr XXI-115/20 z dnia 5 października 2020 r. : Załącznik do uchwały Nr XXI-115/20 Rady Miejskiej Nieszawa z dnia 5 października 2020 r. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO KONSULTACJI PROJEKTU AKTU PRAWA MIEJSCOWEGO W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI STATUTOWEJ ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ1. | Wskazanie projektu aktu prawa miejscowego, który jest konsultowany |
Uchwała w sprawie: | |
2. | Wskazanie dotychczasowego zapisu w projekcie uchwały, który wymaga zmiany (należy wpisać dosłowne brzmienie przepisu) |
Art. | |
3. | Proponowane zmienione brzmienie zapisu lub treść nowego przepisu (w przypadku propozycji dodania do projektu nowego przepisu, w polu 3 wpisać należy NOWY PRZEPIS) |
4. | Uzasadnienie wprowadzanych zmian |
- 1. 1. Z dniem 05.11.2021 r. rozpoczynają się konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.), zwanymi dalej: „organizacjami pozarządowymi”.
- Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Miejskiej Nieszawa w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na terenie Gminy Miejskiej Nieszawa.
- Celem konsultacji jest pozyskanie opinii organizacji pozarządowych i rad działalności pożytku publicznego w przedmiocie konsultacji, m.in. w zakresie priorytetów, celów, działań, zasad oraz form współpracy z organizacjami pozarządowymi.
- Uzasadnieniem konsultacji jest dialog władz Miasta Nieszawa z organizacjami pozarządowymi i radami działalności pożytku publicznego w związku z koniecznością uzyskania optymalnych wyników współpracy Miasta Nieszawa z sektorem pozarządowym.
- Ustala się termin konsultacji od 05.11.2021 r. do 15.11.2021 r. zgodnie z postanowieniami §2 niniejszego zarządzenia.
- 1. Konsultacje realizowane będą w formach:
- złożenia w urzędzie propozycji/opinii na formularzu zgłoszeniowym,
- przesłania drogą elektroniczną formularza zgłoszeniowego na adres e-mail urzędu.
- Zgłaszanie opinii drogą elektroniczną następuje na adres: nieszawa@nieszawa.pl do dnia 15.11.2021 r. do godz. 24:00.
- Rada wyraża swoją opinię w przedmiocie konsultacji w formie uchwały w terminie do dnia 30.11.2021 r.
- Zasięg terytorialny konsultacji obejmuje Gminę Miejską Nieszawa.
- Niniejsze zarządzenie oraz materiały dotyczące przedmiotu konsultacji podlegają publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Nieszawa oraz w oficjalnym serwisie internetowym Urzędu Miasta Nieszawa i na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Nieszawa.
- Właściwą komórką organizacyjną Urzędu Miasta Nieszawa odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji jest pracownik Urzędu Miasta – samodzielne stanowisko ds. sekretariatu i obsługi rady.
- Wykonanie zarządzenia powierza się sekretarzowi Urzędu Miasta.
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Przemysław Jankowski
Burmistrz Miasta Nieszawa
-
- Kadencja 2014 - 2014
- Członek komisji Agata Smykowska
- Typ treściOrgany publiczne
Załączniki
info B o rozpoczęciu proc uchw Rocznego progr z NGO (Rozmiar: 33 kB, DOCX) | dodany: 09:13, 05.11.2021 | przez: Grzegorz Borek |